Sony FE SEL85F18 85mm f/1.8 Telephoto Lens - Black
Series: Sony SEL Maximum Aperture: f/1.8 Product Line: Sony Sel Type: Special Effects, Telephoto, Image Stabilization gtin13: 0027242906105 Focal Length (mm): 85mm Item Height: 144 in Compatible Brand: For Sony Focus Type: Auto & Manual, Prime Mount: Sony E-mount Model: SEL85F18 Item Width: 107 in Aperture: f/1.8 Compatible Filter Size: 67 mm Item Weight: 0.8 1lbs MPN: SEL85F18 Camera Technology: Digital Brand: Sony Item Length: 3.25 in Additional Tech Characteristics: Fe Focal Length: 85mm Compatible Lens Front: 85 mm UPC: 0027242906105
Description
The Sony SEL85F18 lens is an 85mm mid-range telephoto prime lens designed to enhance sharpness and bokeh when shooting portraits. Developed as an accessory to E-mount mirrorless cameras, this lens has a bright f/1.8 maximum aperture with auto-adjust capability. It also features a focus hold button and wide focus ring that are dust and moisture resistant. The ED glass and nine-blade circular aperture provide additional sharpness and allow for customized focus effects. These features also assist with chromatic aberration compensation.