Elegant Lighting V1800SR36/RC Spiral 32 Light 36"W Crystal - Gold
Item Width: 36 MPN: V1800SR36G/RC Features: Elegant Lighting V1800SR36/RC Spiral 32 Light 36" Number of Bulbs: 32 Pattern: Refer to Item Photo UL Listed: Yes Brand: Elegant Lighting Color: Gold Model: V1800SR36/RC Type: Chandelier Finish: Gold UPC: 842814101043 Item Height: 86 Material: Crystal, Steel Country/Region of Manufacture: China Item Length: Unspecified gtin13: 842814101043
Description
Powered by Frooition All Categories Elegant Lighting V1800SR36/RC Spiral 32 Light 36" Wide Crystal Chandelier with Clear Royal Cut Crystals Overview Item Description Features Constructed from steel Elegantly decorated with Clear Royal Cut crystals (32) 40 watt maximum candelabra (E12) bulbs required Dimmable with compatible dimming bulbs 60" of adjustable chain included UL and ETL rated for dry locations Dimensions Fixture Height: 86" Minimum Height: 92" Maximum Hanging Height: 140" Width: 36" Product Weight: 105 lbs Chain Length: 60" Wire Length: 141-3/4" Canopy Height: 1-1/2" Canopy Depth: 5-7/8" Electrical Specifications Number of Bulbs: 32 Max Watts Per Bulb: 40 watts Bulb Base: Candelabra (E12) Bulb Shape: B10 Voltage: 110 and 125 volts Bulbs Included: No Why Choose BuildInc? OUR PROMISE TO YOU About Us At Build, we promise to provide the best selection we can, most competitive pricing, and unmatched customer service. Our store has quality home improvement products from trusted manufacturers like Moen, American Standard, Delta, Kraus, Kichler, Progress Lighting, Schlage, Kwikset, Baldwin, Broan, NuTone, Air King, and Rev-A-Shelf. With over 200,000 home improvement products for you to choose from, we have just what you need to get your project done. Fast & Free Shipping We promise to make it our priority to get you your items as fast as we can. We ship from 440 warehouses around the country, ensuring that your product will get to you as soon as possible. We know you're eager to get your hands on your new purchase, we would be too. As a bonus, most items ship for free. Returns We are happy to accept returns of unused or defective items for a refund within 30 days from the date of delivery. For returns outside 30 days, please contact our Customer Service team to go over our options. For full details, please view the Shipping and Payments tab above. To initiate a return simply go to the eBay Returns Portal and submit a return request. We ask that all items be returned with all original components via a traceable method. Once your return is received and processed, we will quickly get your refund or replacement issued. If for any reason you are unsatisfied with your purchase or for product or warranty questions, please contact Customer Service team for assistance. More Items! View more great items! About Us | Shipping | Returns | Contact Us | FAQ | Collections | Special Offers! Powered by Frooition Frooition Frooition | No-js Template | eBay design, eBay store design, eBay shop design, eBay template design, eBay listing design (ver:froo_no_js) This listing is currently undergoing maintenance, we apologize for any inconvenience caused.